Taekwondo

PRAVILA TAEKWONDO SPORTSKE BORBE

ivans | 17 Novembar, 2008 09:32

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Borba po pravilima WTF-a sastoji se od 3 runde od 2 minute, po pravilima full contacta. Borba se završava nokautom, predajom, diskvalifikacijom ili prebrojavanjem bodova na kraju meča. U slučaju nerešenog rezultata, održava se dodatna runda po principu "zlatnog boda". Ako je rezultat na kraju dodatne runde još uvek izjednačen, sudija određuje pobednika odlukom o superiornosti.

Dozvoljene tehnike su udarci šakom u telo, te udarci nogama iznad pojasa. Udarac u telo vrijedi jedan bod, udarac u glavu dva boda.

Za nedozvoljene radnje dobija se opomena (kyonggo), dve opomene predstavljaju negativan bod (gamjeom). U slučaju težih prekršaja, sudija može automatski dodeliti negativan bod. Četiri negativna boda donose diskvalifikaciju.

Oprema

WTF propisuje sledeću zaštitnu opremu prilikom sportske borbe:

  • Štitnik za telo
  • Štitnik za glavu
  • Štitnike za podlaktice i potkolenice
  • Štitnik za prepone
  • Štitnik za zube

S ciljem povećanja sigurnosti takmičara uvedeni su kao obavezna oprema štitnici za rist i rukavice za šake.

 

TAEKWONDO-OLIMPIJSKI SPORT

ivans | 17 Novembar, 2008 08:50

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

            Tekvondo je prvi put prikazan na olimpijskim igrama 1988. godine u Seulu kao demonstrativni sport. Demonstracija je ponovljena u Barseloni 1992. godine a 2000. godine je u Sidneju prvi put održano Olimpijsko takmičenje.

            Treba napomenuti da postoje dva stila tekvondoa, tj. dve svetske federacije, ITF (internacional taekwondo federation) i WTF (world taekwondo federation) . Postoje razlike u tehnikama pa je kao olimpijski sport postavljen WTF.

 

JOŠ MALO O POOMSEE

ivans | 17 Novembar, 2008 08:15

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

            Ovaj čalanak je posvećen svim vežbačima borilačkih veština a pre svega Tekvondistima. Vezan je poom-see, kao i prethodni, borbu sa zamišljenim protivnikom.

            Kao što sam pročli put pomenuo, ovaj deo treninga je u novije vreme zapostavljen. Svi okrećemo vežbanju direktne, slobodne borbe. Pri slobodnoj borbi mi tehnike usavršavamo na visokom nivou i direktno ih primenjujemo, ali ako nismo pre toga lepo uvežbali tehniku i doveli je do savršenstva ona je beskorisna u borbi. To svi ozbiljni borci znaju. Zbog toga treba vežbati poomsee i usavršiti ga koliko je god moguće da bi ta tehnika u borbi bila korisna.

            Nekoliko saveta kako treba izvoditi poomsee.

Pre na go što izvodimo tehniku moramo zauzeti adekvatan stav. Na taj način obezbeđujemo ravnotežu i stabilnost pri izvođenju tehnike.

U „trenutku kontakta“ mišići moraju biti zategnuti.

Sve tehnike koje se nalaze u određenoj poomsee treba prethodno dobro savladati proučiti.

„Zamišljenu borbu“ treba shvatati ozbiljno i sve pokrete izvoditi realno.

Glavu uvek treba držati okrenutu u pravcu izvođenja tehnika.

Ceo poomsee treba da bude izveden u jednom ritmu.

POOM-SEE

ivans | 17 Novembar, 2008 07:55

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

            Poom-see je zamišljena borba pod pretpostavkom da je čovek napadnut iz svih pravaca. Cilj Poom-see je da se kod vežbača Tekvondoa uvežba fleksibilnost, kontrola mišića i disanja, ravnoteža, brzina, koordinacija pokreta, preciznost i izdržljivost. Sve ovo navedeno je neophodno za jednu dobru i snažnu tehniku., i poom-see je upravo zbog toga i izmišljen. Inače poom-see je veoma star, nezna se tačno kada je izmišljen ali postoje tragovi do 851. g.p.n.e. U to vreme nije postojala obična slobodna borba a ni zaštitna oprema pa je svaka borba bila opasna. Zato je uvedena imaginarna borba, poom-see.

            Danas je poomsee, nažalost, uglavnom zapostavljen. Moderni Tekvondo predstavlja uglavnom sportska borba. Na tržištu imamo kompletnu zaštitnu opremu pa nam je trening, a pre svega sparing i borba bezbedna. Zato je Tekvondo jedna od retkih borilačkih veština koja se može videti na Olimpijskim igrama. Ipak jedan savet za sve vešbače Tekvondoa je da ne zapostavljaju ovaj segment treninhga jer je jako koristan.

TAEKWONDO-SAMOODBRANA

ivans | 10 Novembar, 2008 10:55

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

             Taekwondo je pre svega samoodbranbena veština. To se najbolje može videti u „POOM-SE“.

            „POOM-SE“ predstavlja borbu sa zamišljenim protivnikom, najsličnije „POOM-SE“ su kate u karateu. Svaki „POOM-SE“ počinje odbranom, blokadom, kontrom ili sličnom tehnikom.

            Jedan kodeks Taekwondo-a kaže da Teakwondo-borac nikada ne sme zloupotrebiti veštinu već je sme samo koristiti u slučaju odbrane. Takođe Taekwondo-borac treba da izbegava društvo koje je sklono nasilju i mesta na kojima su česti nasilni izgredi.

Pored gore navedenog treba reći da je samoodbrana jedna od ključnih stvari koje se vežbaju u Taekwondo-u. Na polaganjima za majstorska zvanja (crni pojas) potrebno je pokazati određen nivo vladanja samoodbranom.

TAEKWONDO – ISTORIJSKO POREKLO

ivans | 07 Novembar, 2008 12:28

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

            Ljudi primitivnih kultura, bez obzira gde, razvili su posebne borbene sposobnosti da bi se snabdeli hranom i odbranili od divljih životinja.

            Oni su bili ptinuđeni da pronađu oružije za bolju odbranu i lakše rukovanje. Ali nakon što su naučili da koriste oružije, nisu se zaustavili u svojim naporima za telesnim i duhovnim razvojem pri obavljanju različitih igara i plesova, posebno u obliku religioznih rituala.

 

timesonline.typepad.com

VREDNOST TAEKWONDOA KAO SPORTA

ivans | 05 Novembar, 2008 19:14

 

 

            Taekwondo je obimna fizička aktivnost koja se zasniva na harmoniji da 0 iskoristi i razvije one sposobnosti koje telo nudi: snagu, fleksibilnost, gipkost, koncentraciju i brzinu.

            Taekwondo je skup blisko povezanih shvatanja i sistematskih, naučnih zakona sa ciljem da rszvije sve delove tela.

            Tako je Taekwondo uvek anatomski i fizički otvoren za nova saznanja u ovim oblastima.

 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Powered by LifeType - Design by BalearWeb